Bagietka – nie taka francuska jak się wydaje

4 listopada 2020 | Aktualności

Choć większość z nas kojarzy ją z Francją, to bagietka tak naprawdę nie pochodzi z Paryża. Jaki zatem jest jej rodowód? Dowiecie się tego z naszego artykułu!

To jeden z najbardziej znanych symboli Paryża. Obok wieży Eiffla, beretów i małych kawiarenek zazwyczaj, gdy myślimy o Francji, przed naszymi oczami pojawia się ona –  bagietka. Legenda głosi, że piekarze Napoleona wymyślili ją dla jego wojsk – takie pieczywo miało łatwo mieścić się w kieszeni spodni. To jednak tylko legenda, choć mocno rozpropagowana. W rzeczywistości bowiem bagietka pochodzi z… Wiednia.

BAGIETKA WE FRANCJI

Do Paryża bagietka trafiła dopiero w 1815 roku, ale prawdziwą popularność zyskała tam w trakcie I Wojny Światowej. Zapewne nie stałoby się tak, gdyby nie kryzys na rynku piekarniczym związany z brakiem pracowników. Zatrudniano wtedy osoby, które nie miały piekarniczego wykształcenia, a prosta bułka była dla nich najłatwiejsza do zrobienia. Wprowadzenie rządowego nakazu również przyczyniło się do znacznego wzrostu popularności bagietek we Francji. W 1920 roku rząd Francji wydał rozporządzenie, wedle którego piekarnie mogły rozpoczynać pracę dopiero o 4 nad ranem. W tym czasie piekarzom udawało się zrobić jedynie bagietki.

Warto także wspomnieć, że tradycyjnie bagietki wypieka się w piecu nagrzanym do 250°C. Wówczas podgrzana para powoduje, że skórka pieczywa dłużej się rozszerza, a jego wnętrze jest puszyste i delikatne.

BAGIETKOWE PRZEPISY

Bagietka zyskała popularność na całym świecie, w tym również niemal na stałe weszła do naszego, polskiego jadłospisu. Uwielbiamy jeść ją jako przystawkę, dodatek do makaronu czy innych dań kuchni włoskiej. Świetnie nadaje się także do zapiekanek. Jednak bagietkę można także zapiekać „w mundurku” oraz podać w niej… jajecznicę!

Do zapiekanej bagietki potrzebne nam będzie: 1 bagietka francuska od NOWEL, 150 g serka śmietankowego, łyżka szczypiorku, 50 g sera cheddar, 50 g mozzarelli, 10 plastrów boczku.

W misce łączymy trzy sery (wszystkie starte) oraz szczypiorek. Solimy i pieprzymy. Następnie bagietkę przekrajamy wzdłuż i wydrążamy obie połowy. Do środka wkładamy wcześniej przygotowany serowy farsz, a następnie składamy bagietkę w jedną część. Bułkę owijamy plasterkami boczku. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 °C i pieczemy przez 20 min.

Jak zrobić jajecznicę w bagietce? Bardzo prosto! Z półbagietki wieloziarnistej od NOWEL odcinamy górną część (tak, jakbyśmy chcieli zrobić z bułki łódeczkę) i usuwamy środek z pieczywa. W misce łączymy ze sobą dwa jajka i odrobinę śmietanki 30%. Następnie dodajemy do środka pokrojony i podsmażony wcześniej plaster boczku, trochę szczypiorku i garstkę sera żółtego. Doprawiamy pieprzem i solą. Taką mieszankę wlewamy do środka bułki, którą potem pieczemy w piekarniku przez 25-30 minut. Gotowe!

Dieta seniora - pieczywo funkcjonalne