Pieczywo – jak je przechowywać?

7 grudnia 2021 | Aktualności

Wszyscy uwielbiają smak i zapach świeżego pieczywa. Jego odpowiednie przechowywanie sprawi, że aromat i wszystkie walory smakowe pozostaną bez zmian nawet kilka dni po zakupie. Co należy zrobić, by pieczywo, które mamy w domu jak najdłużej zachowywało swoją świeżość?

 

Po pierwsze…

Czerstwienie chleba to proces naturalny. Istnieją jednak sposoby dzięki,  którym można ten proces opóźnić. Aby pieczywo na dłużej zachowało świeżość i chrupkość, którą tak uwielbiamy, piekarze zalecają przechowywanie wypieków w chlebakach. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z naturalnego drewna lub z drewna bambusowego, w których zachodzi proces cyrkulacji powietrza. Warto pamiętać, że chleb wymaga również odpowiedniego poziomu wilgotności – w tym celu należy raz na 2-3 dni włożyć do chlebaka połówkę jabłka. Inną ważną czynnością, którą należy przeprowadzać w przypadku chlebaków, jest ich regularne mycie, bowiem bakterie zbierające się wewnątrz mogą przyspieszać psucie się chleba.

Woreczki, torebki, a może mrożenie

Alternatywnym sposobem na przechowywanie pieczywa są lniane woreczki i papierowe torebki. Te pierwsze możemy kupić na lokalnych targach, a papierowe torebki, zazwyczaj otrzymujemy w piekarni. Pozwalają one pieczywu dłużej zachować świeżość i zdecydowanie bardziej nadają się do przechowywania pieczywa niż te plastikowe. Warto zauważyć, że plastik – gdy używamy go w temperaturze pokojowej – sprzyja szybszemu pojawianiu się pleśni. Znakomicie sprawdzi się dla odmiany przy mrożeniu, które jest notabene jednym z najbardziej skutecznych i najbezpieczniejszych sposobów przechowywania jedzenia.

Niezawodnym sposobem okazuje się mrożenie chleba, które zapobiega rozwojowi pleśni, czerstwieniu i pozwala na przechowywanie go bez utraty walorów odżywczych i smakowych nawet do 3 miesięcy! Przed włożeniem pieczywa do zamrażarki, warto je poporcjować, dzięki temu w odpowiednim momencie będziemy mogli wyjąć go tylko tyle, ile aktualnie będzie nam potrzebne. Aby rozmrozić kilka kromek, najlepiej zostawić je w temperaturze pokojowej na około pół godziny, a następnie włożyć do piekarnika na kilka minut w celu podgrzania i uzyskania chrupiącej skórki. Mrożenie to nie to samo, co trzymanie chleba w lodówce. Jest to podstawowy błąd, który sprawi, że pieczywo będzie szybko czerstwieć.

Sposób na czerstwe pieczywo

A co jeśli zapomnieliśmy o pieczywie i przez całą noc leżało na stole narażone na działanie powietrza? Nic straconego! Aby odzyskać jego świeżość, wystarczy lekko zmoczyć je wodą lub wodą z odrobiną mleka i włożyć na 2-3 minuty do rozgrzanego piekarnika. W ten sposób przywrócimy chrupkość i świeżość naszych bułek i chleba. Innym sposobem będzie przygotowanie z takiego pieczywa smacznych zapiekanek z ulubionymi dodatkami.

Do przygotowania chrupiących zapiekanek potrzebne będą: 1 półbagietka od NOWEL, 3 łyżki passaty pomidorowej, 3 duże pieczarki, 4 plasterki szynki, 1 pomidor, ser mozzarella, bazylia do dekoracji. Półbagietkę kroimy wzdłuż, smarujemy passatą pomidorową. Na wierzch układamy umyte i pokrojone w plastry pieczarki, szynkę, pomidora oraz ser mozzarella. Wkładamy do rozgrzanego do 180 st. piekarnika (grzanie góra-dół) na ok. 20 minut. Po wyjęciu dekorujemy nasze zapiekanki listkami bazylii.

 

 

 

Pieczywo, odchudzanie i zdrowie. Jakie są fakty?