Fakty i mity na temat pieczywa
Wokół pieczywa narosło sporo mitów – dotyczących jego zdrowotnych właściwości, możliwości mrożenia czy jego wpływu na szczupłą sylwetkę.
Z NOWEL obalamy je wszystkie!
Pieczywo jest podstawą śniadania dla niemal 84 proc. Polaków. Jednak ile razy słyszeliśmy, że jest ono niezdrowe, tuczy lub że mrożenie pozbawia je właściwości odżywczych? W powszechnej opinii krąży mnóstwo, często niezweryfikowanych fake newsów, stąd też często nie wiemy, w co wierzyć. Zatem zanim ograniczymy spożywanie pieczywa, warto zapoznać się z faktami na jego temat.
#1 Pieczywo jest tuczące – MIT
Ze względu na dużą zawartość węglowodanów mylnie uważa się, że pieczywo przyczynia się do naszych dodatkowych, często niechcianych kilogramów.
To mit. Problem leży nie w samym chlebie czy bułkach, ale w ilości, w jakiej je spożywamy. Bez obaw i wyrzutów sumienia możemy jeść pieczywo codziennie, jeśli tylko zachowamy zdrowy umiar. Po zjedzeniu wypieków możemy rzeczywiście zauważyć, że ważymy więcej, ale winne temu nie są chleb czy bułki, ale… woda! Gdy zjadamy węglowodany, nasz organizm na każde 100 g przechowuje ok. 300 g wody.
#2 Białe pieczywo jest bezwartościowe – MIT
Często słyszymy, że ciemne pieczywo ma więcej składników odżywczych niż białe. To w pewnym sensie prawda, jednak nie można powiedzieć, że pszenne wypieki pozbawione są jakichkolwiek składników odżywczych. Kluczem do zdrowego odżywiania jest zbilansowania dieta – a więc liczy się nie tylko rodzaj pieczywa, jaki zjadamy, ale to, co do niego dodajemy (kanapka z awokado
i pszenną grzanką będzie bardziej odżywcza niż kromka ciemnego chleba). Choć w trakcie przemiału mąka pszenna traci nieco składników, takich jak błonnik czy cynk, to jest jednocześnie wzbogacana o inne, ważne mikroelementy – m.in. żelazo, niacynę czy ryboflawinę. Dla niektórych osób jasne pieczywo jest także zdrowszą alternatywą, ponieważ osoby z problemami trawiennymi nie mogą jeść produktów z dużą zawartością błonnika i zalecana jest im dieta złożona wyłącznie z pieczywa pszennego.
#3 Pieczywo mrożone jest niezdrowe – MIT
Mrożenie to jeden z najstarszych sposobów na przedłużenie świeżości produktów. Bez obaw jemy zamrożone owoce, warzywa czy mięso, dlaczego więc obawiamy się mrożonego pieczywa? Kupując chleb czy bułki do dopieku warto sprawdzić, co w sobie zawierają. Jeśli pieczywo składa się z mąki i drożdży, zakwasu i wody – możemy je jeść bez obaw. Warto jednak unikać pieczywa, które ma w składzie konserwanty.
PS. Pieczywo NOWEL posiada tzw. czystą etykietę, która gwarantuje brak substancji spulchniających i innych, niepotrzebnych dodatków.
#4 Pieczywo z dodatkami ziaren jest zdrowsze – PRAWDA
Ten punkt łączy się niejako z punktem #2. O odżywczych właściwościach wypieków decyduje bowiem ich skład i dodatki, w tym nie tylko to, co kładziemy na kromce. Wiadomo, że ziarna czarnuszki, dyni czy słonecznika zawierają aminokwasy i minerały, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, które są źródłem wielu witamin. Wszystko to wpływa pozytywnie na nasz organizm
i na stan naszych włosów czy skóry.